Rukomet pravila igre

Naučite sva rukomet pravila igre već sada!

U zadnjih nekoliko desetljeća, rukomet je postao jedan od popularnijih sportova među cijelom populacijom. Upravo iz tih razloga, mnogi ljudi se počinju sve više zanimati za ovaj dinamičan ekipni sport, te sve više njih zanima koja su sve rukomet pravila igre. Bez obzira da li samo želite znati rukomet pravila igre kako biste mogli bolje poprati rukometne utakmice, ili biste se htjeli ukušati u ovom sportu, u nastavku ćemo vam navesti sva bitna pravila koja morate znati kako biste bolje mogli pratiti utakmice odnosno pravilno igrati rukomet. Uz postojeće pravila igre za rukomet, od 2016. godine su uvedena dodatna pravila. Od te godine nadalje vratar se može priključiti svojoj ekipi na terenu te služiti kao sedmi igrač. Ukoliko se igfrač povrijedi tokom igre, nakon što mu je pružena liječnička pomoć mora odmah napustiti teren, te se smije vraiti natrah na teren nakon što je njegov tim izveo tri napada. Ukoliko sudac proglasi pasivnu igru, ekipa koja je u tom trenutku u napadu može napraviti maksimalno 6 dodavanja i udarac prema protivničkom golu. Ujedno je uveden plavi karton koji označava da će biti prijava za igrača, te že se nakon utakmice podnijeti izvještaj.

Koja su sva rukomet pravila igre?

Postoje mnoga rukomet pravila igre na koja se mora pripaziti ukoliko razmatate opciju da vi same krenete se baviti ovim super dinamičnim i odličnim sportom. Jedno od osnovnih rukomet pravila igre su vam da se igra sama po sebi igra šezdeset punih minuta, odnosno dva poluvremena gdje svaki od njih traje po trideset minuta. Pobjeđuje onaj tim koji postigne najmanje jedan pogodak više od svojeg protivnika. Ukoliko je neriješen rezultat onda se nakon pauze igraju dva produžetka gdje svaki od njih traje po pet minuta. I ukoliko ni tada nitko od tima ne pobijedi, potom se pobjeda odlučuje na temelju izvođenja sedmerca. Igrači si dodaju loptu kroz ruke, te je njihov cilj ubaciti loptu u protivnički gol. Svaki igrač može držati loptu najduže do tri sekundi, te svaki igrač može napraviti do maksimalno tri koraka dok drži loptu u ruci. Svaki sljedeći korak nakon toga vodi loptu koja se potom odbija od tla, ili je doda svojem timskom igraču.

Što pripaziti kod rukomet pravila igre?

Kod rukomet pravila igre, u svakom timu na terenu smije biti sedam igrača, što uključuje jednog golmana i šest igrača. Igrači se mogu na cijelom terenu kretati osim na prostoru od šest metara koji se nalazi ispred gola. Jedino golman smije se na tom dijelu terena nalaziti. Svi drugi igrači koji se nalaze iznad tog prostora od šest metara smiju pokušati dohvatiti ili dodati si loptu u trenutku skoka. U rukomet pravila igre vam postoje dvije faze, a to su faza obrane i napada. Tokom faze napada igrači se često koriste s lijevom i desnim krilom, te desnim, srednjim, lijevim vanjskim i pivotom ili pak centrom. Ima nekoliko mogućnosti kod formiranja obrambenih igrača kada se nalaze pred svojim šestercom, kao što su to 6-0, 5-1, 4-2 te onaj koji se manje koristi, a to je 3-2-1. Za grube prekršaje se dodijeljuje žuti karton ili crveni karton, te isključenje na dvije minute ili čak trajno isključenje. Igrač se diskvalificira ukoliko je bio po treći put isključen na dvije minute. Deveterac se izvodi s mjesta gdje je bio počinjen prekršaj, dom se sedmerac izvodi ukoliko je obrambeni igrač u prostoru od šest metara ispred gola napravio prekršaj. U trenutku izvođenja sedmerca svi obrambeni igrači se nalaze iza prostora od devet metara, te tada samo jedan igrač šutira s loptom prema golu s linije koja označava sedmerac.